Článek
Jestli hledáte porci nostalgie, potrhlý humor a romantiku v kulisách 80. let, nenechte si ujít vysílání dvou dílů německé komedie Něžní zmatkáři a Něžní zmatkáři II, které nabídne Televize Seznam 4. a 11. července, vždy ve 20.10 hodin.
Tyhle filmy s charismatickým triem Thomas Gottschalk, Michael Winslow a Helmut Fischer si získaly srdce diváků po celé Evropě, i když to od nich vlastně původně nikdo moc nečekal. Kritici tehdy nad oběma díly ohrnovali nos, diváci si je ale zamilovali. V kinech šlo o překvapivé hity a z obou filmů se rychle staly stálice videopůjčoven.
Jejich popularita rostla i díky tomu, že kombinovaly německý smysl pro situační humor se světovějším přístupem, zejména díky přítomnosti Winslowa. Dnes mají filmy status retro komedií, které si rádi pustí nejen pamětníci, ale i příslušníci mladších generací, které baví „oldschool“ styl a absurdní humor.
Převleky, honičky, sci-fi a romantika
V prvním díle (Zärtliche Chaoten, 1987) se setkáváme s trojicí nepravděpodobných přátel, kteří se dostanou do víru událostí, jež nemají pod kontrolou. Thomas Gottschalk hraje Jacka, nešikovného sympaťáka, který se pokouší prorazit jako kaskadér, zatímco jeho parťáci – elektronik Spike (Michael Winslow) a svůdník Harry (Helmut Fischer) – mají každý svůj plán, jak v životě (a u žen) zabodovat. Nečekaně se však stanou spolukandidáty na otcovství stejného dítěte a zároveň se zapletou do špionážního příběhu plného převleků, honiček, ale i romantiky.
V pokračování Něžní zmatkáři II (1988) se trojice opět zaplétá do série komických situací, tentokrát na pozadí vesmírného výzkumu, kdy se omylem přichomýtne k vývoji tajné rakety. Vše samozřejmě s typickým nadhledem, absurdními převleky a retro technikou, která dnes působí jako kouzelný výlet do minulosti.
Výtah i střelba napodobené pusou
Oba filmy vznikaly pod taktovkou režiséra Uliho Edela, který později proslul i vážnými dramaty, jako například My děti ze stanice ZOO. Scénář napsal osvědčený tým německých televizních bavičů. Kromě toho, že se natáčelo v malebných kulisách německých Alp, se část scén odehrávala také v Itálii.
Herecké obsazení se může pochlubit mezinárodním přesahem: Michael Winslow byl v té době už hvězdou díky sérii Policejní akademie a jeho výstupy s hlasovými efekty dostaly prostor i v těchto filmech. Dokázal napodobit cokoli od výtahu po střelbu. A většina těchto efektů vznikla přímo na place bez jakékoli postprodukce!
Jeho kolega Thomas Gottschalk byl tehdy nejen hercem, ale i jednou z nejvýraznějších tváří německé televize (mj. uváděl populární pořad Wetten, dass..?). Oba herci si padli do noty a dodnes na natáčení vzpomínají jako na „divoký mejdan plný smíchu a dobrého jídla“.
Pokud tedy na začátku prázdnin máte chuť na oddychové komedie s pořádnou dávkou nostalgie, nalaďte se na vlnu osmdesátkového šarmu a nechte se unést filmy, které jsou stejně potrhlé jako něžné.